اینفوگرافیک : تفاوت فونت سریف و سنس سریف چیست ؟

اگر در دنیای گرافیک حتی چند روزی پرسه زده باشید و یا تنها چند بار از برنامه های ویرایش متن همچون Microsoft Word  استفاده کرده باشید بدون شک می‌دانید که فونت و انواع آن بخش جدا نشدنی از شاکله این برنامه ها هستند، نه تنها این برنامه ها که به طور کلی هرکجایی که بحث نوشتار به صورت دیجیتال در قالب تایپ مطرح می‌شود فونت و ویژگی‌های ظاهری آن کلیدی ترین موضوع مورد توجه است. در دنیای گرافیک نوشته های آثار گرافیکی ، متون مجله ها ، پوستر ها ، بروشور ها ، کاتالوگ ها و…. شامل نوشته های کوچک و بزرگ با فونت های مختلف هستند و حتی فونت ها بعضاً خودشان را در قالب یک لوگو به نمایش می‌گذارند و تبدیل می‌شوند به تایپوگرافی البته این جمله به این معنا نیست که تایپوگرافی نوشته ساده یک کلمه با یک فونت است خیر ولی در خیلی موراد لوگو تایپ ها  ماهیت تغییر شکل یافته یه فونت مرسوم هستند .

موضوع اصلی این اینفوگرافیک پیرامون تفاوت فونت سریف و سنس سریف  است . قطعاً شما بار ها و بار ها با این دو نوع فونت روبه‌رو شده اید و در مکان های مختلف از آن ها استفاده کرده اید بدون اینکه بدانید  هر کدام چه ویژگی دارند و مناسب برای استفاده در چه فضایی هستند.

قبل از اینکه به مطالعه این اینفوگرافیک بپردازید به این دو سؤال در ذهن خود پاسخ دهید که :

آیا میدانید چرا فونت یکان یا فونت ایران سنس در میان وب سایت های فارسی زبان بسیار پرکاربرد است تا جایی که وب سایت معروفی همچون دیجی کالا از آن بهره می‌برد ؟

آیا میدانید چرا در کتاب ها و مجلات اکثراً از فونت نازنین و یا فونت ZAR استفاده می‌شود ؟

سنس در برابر سریف :

فونت سنس

اندر احوالات وضعیت فونت فارسی :

اساسا گرافیست ها و هنرمندان خارجی فعالیت حرفه ای و بسیار متنوعی در تولید فونت ها دارند و در هر گروه  از آن نمونه های بسیار زیاد و متنوعی طراحی و تولید کرده‌اند اما متأسفانه در زبان فارسی و یا سایر زبان ها فونت های حرفه ای و با کیفیت به ندرت پیدا می‌شوند ، البته در سال های اخیر در دنیای فونت فارسی تحولات بسیاری رخ داده است و با همکاری هنرمندان برجسته کشور ، نهاد های دولتی و افراد متعهد اقداماتی در جهت بهبود و رشد ساختار یافته و حرفه ای فونت فارسی شکل گرفته است که قابل تقدیر است.

در این میان وب سایت های خوبی نیز بر روی کار آمده که در توسعه این حرکت ستودنی فعالیت می‌کنند به عنوان مثال در زمینه جستجو و انتخاب فونت فارسی fontyab.com  مرجعی است که بسیاری از فونت ها را گرد آوری کرده و برای هر فونت پیش نمایش نوشتاری آن فونت را قرار داده تا کاربران بتوانند با مشاهده شکل ظاهری آن فونت با توجه به نیاز خود آن را انتخاب و دانلود نمایند. حتی در قسمت فروشگاهی این سایت  پکیج هایی از مجموع فونت عربی ، فونت انگلیسی پرکاربرد و کلکسیون فونت های فارسی موجود در وب سایت فونت یاب جمع آوری شده تا کاربران بتوان این گروه فونت های با کیفیت را به طور یکجا خریداری و استفاده نمایند.

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type