نحوه استفاده از نوار منو در فتوشاپ

همان‌طور که در آموزش‌های قبل در مورد نوار ابزار و آشنایی با محیط نرم‌افزار فتوشاپ صحبت کردیم در ابن آموزش به‌طور کامل می‌خواهیم در مورد نوار منو و هرکدام از اجزا آن صحبت کنیم .
نوار منو در فتوشاپ مانند نوار منو در هر نرم‌افزار دیگری عمل می‌کند. با کلیک بر روی نام هر منو شما قادر به دیدن گزینه‌های دیگر این منو می‌شوید . گزینه‌هایی که نوک پیکان در جلوی آن است کلیک کنید گزینه‌های بیشتری مشاهده می‌کنیم . این نوار شامل ۱۱ منوی اصلی است که تقریباً تمامی امکانات فتوشاپ در این منو دسته‌بندی‌شده و برای استفاده هم می‌توان از این نوارها استفاده کرد . این آموزش برای درک قابلیت‌های هر منو به شما ارائه می‌شود .

منو
منوی File در فتوشاپ

برای انجام کارهای اولیه‌ای همچون باز کردن، بستن و ذخیره کردن فایل‌ها از منوی File استفاده می‌شود . این فهرست برای واردکردن و چاپ کردن فایل‌ها، مدیریت گردش کار و وظایف خودکار، و همچنین راه‌اندازی صفحه و چاپ استفاده می‌شود . این منو همچنین شامل دستور خروج برای بسته شدن برنامه است . توجه: فتوشاپ برای سیستم‌عامل Mac OS X دارای یک منوی فتوشاپ است که شامل تنظیمات، مخفی، و ترک دستورات است.

منوهای Edit و Image در فتوشاپ

منوی image برای باز کردن تصویر و تنظیمات رنگ و منوی Edit برای cut و paste, transformations, fill, stroke, pattern, preferences فایل‌ها و شکل‌ها و لایه‌ها و …استفاده می‌شود. در منوی image، شما گزینه‌هایی برای حالت رنگ، گزینه‌های تنظیم، برش، اندازه بوم، و اندازه تصویرمی بینید . همچنین گزینه‌های مربوط به تعیین حالت رنگ فایل، اندازه تصویر، اندازه کادر تصویر و تنظیمات عمومی رنگ یک فایل که از طریق Adjustments امکان‌پذیر است نیز در این منو قرار دارند .

منوی Layer در فتوشاپ

بیشترین ویرایش شما در اینجا به کار گرفته می‌شود . در منوی Layer تمامی گزینه‌های مربوط به لایه‌بندی تصاویر وجود دارد. ایجاد و حذف لایه‌ها ، ادغام چندلایه در هم ، اعمال افکت‌ها به لایه‌ها یا گروهی کردن چندلایه. البته اکثر این گزینه‌ها از طریق پالت Layers نیز قابل‌دسترسی هستند .

منوی Select در فتوشاپ

منوی select در فتوشاپ برای کنترل گزینه انتخاب در عکس‌هایتان در برنامه استفاده می‌شود. این انتخاب‌ها شامل Inverse، Feather، Modify، Save Selection و Load Selection است.

منوی Filter در فتوشاپ

به عبارت ساده، منوی فیلتر فتوشاپ شامل فیلترهای مختلفی است که در ۴ گروه اصلی جداگانه و ۱۴ زیرگروه طبقه‌بندی تقسیم‌شده است. همچنین فیلترهایی که توسط سایر شرکت‌های گرافیکی ارائه می‌شوند نیز قابل‌نصب و استفاده در این قسمت است و می‌توانید با قرار دادن فیلترهای موردنظر در پوشه Plug-Ins موجود در محل نصب فتوشاپ و از طریق این منو به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

منوهای View و window در فتوشاپ

منوی View برای کنترل وضعیت پیش‌نمایش و بزرگنمایی و کوچک نمایی فایل‌های گرافیکی و نیز فعال کردن خط‌کش و خطوط راهنما‌ی تصویر استفاده می‌شود . منوی پنجره به شما امکان راه‌اندازی و بستن هر یک از ۱۹ پالت را می‌دهد . علاوه بر این، منوی Window لیست تمام فایل‌های باز در فتوشاپ از طریق این منو قابل مشاهده و دسترسی است.

منوهای Help در فتوشاپ

برخی کمک‌های تعاملی در منوی راهنما وجود دارد. این منو نیز لینک به وب‌سایت ادوبی برای اطلاعات بیشتر و کمک ارائه می‌دهد . نسخه فتوشاپ ادوبی آنلاین و خدمات نرم‌افزار به‌روزرسانی‌ها را فراهم می‌کند .از طریق منوی Help امکان دسترسی موضوعی به توضیحات بخش‌هایی که با آن‌ها دچار مشکل هستید وجود دارد. همچنین امکان دسترسی به یاری‌رسان تصویری نیز در این منو وجود دارد. از طریق گزینه‌های About منوی Help نیز می‌توانید به اطلاعات مربوط به نسخه نرم‌افزار و Plug – In های نصب‌شده در سیستم دسترسی یابید .

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type