آموزش تصویری ایجاد سایه در فتوشاپ ( مرحله به مرحله )

ایجاد سایه در فتوشاپ یکی از ابتدایی‌ترین اصول کار با تصویر و خلق تصاویر جدید است. زیرا سایه‌ها عضو جدایی‌ناپذیر هر تصویر هستند .شما در دنیای واقعی همیشه سایه‌ها را در هر جا می‌بینید و نبودن آن‌ها برایتان مساوی با نبودن نور و یا نبودن ماده است. پس کاملاً طبیعی است زمانی که به یک تصویر نگاه می‌کنید که سایه ندارد و یا متناسب با آن جسم نیست، حس واقعی بودن را از آن دریافت نمی‌کنید .امروز در بخش آموزش فتوشاپ  ، طریقه ایجاد سایه را به شما همراهان گرامی آموزش می‌دهیم . لازم به ذکر است که این آموزش به درخواست کاربران و به‌صورت کاملاً اختصاصی توسط  تیم گرافیک طرحان تهیه‌شده است . با ما همراه باشید.

آموزش تصویری ایجاد سایه در فتوشاپ :

پیش‌نیازها :

ابتدا تصویر مورد آموزش را از قسمت پایین دانلود کنید .

دانلود عکس

پس از وارد کردن تصویر به محیط نرم افزار فتوشاپ به هر طریقی که میدانید تصویر را از پس‌زمینه جدا کنید . اگر روش جدا کردن تصویر از پس‌زمینه را نمی‌دانید و یا دوست دارید روش جدیدی را نیز بیاموزید می‌توانید مقاله دو تکنیک جدا کردن تصویر از پس‌زمینه در فتوشاپ را مطالعه نمایید .

مرحله اول  :

پس از جدا کردن قوطی نوشابه کوکاکولا از پس‌زمینه ( که در ادامه از آن با عنوان سوژه نام می‌بریم ) آن را به صفحه جدیدی با ابعاد ۸۰۰ در ۶۵۰ پیکسل منتقل کنید .پس از انتقال با انتخاب لایه سوژه و زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+J و یا راست کلیک کردن بر روی لایه و انتخاب Duplicate Layer یک کپی از لایه تهیه کنید .

ایجاد سایه

مرحله دوم :

بر روی لایه اصلی سوژه کلیک می‌کنیم تا انتخاب شود ، سپس با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+T قابلیت Transform را برای تصویر فعال کنید.با نگه‌داشتن کلید Ctrl  و کلیک بر روی مربع بالایی کادر (مشخص‌شده در تصویر )  و کشیدن آن در جهت موردنظر تصویری مانند تصویر ۵ ایجاد کنید. با رها کردن کلید Ctrl  و انتخاب تصویری که به‌عنوان سایه ایجاد کردید می‌توانید آن راکمی جابجا کنید تا ابتدای آن دقیقاً در زیر سوژه اصلی قرار بگیرد. در اصل این کار مکانی که در آینده قرار است سایه سوژه ما شکل بگیرد را مشخص می‌کند این مکان کاملاً به منشأ نور شما بستگی دارد که در چه محلی قرارگرفته و با چه زاویه‌ای به سوژه شما در حال تابیدن است.

ایجاد سایه

ایجاد سایه

مرحله سوم :

از پالت لایه‌ها بر رو Lock Transparent Pixels کلیک کنید (شماره ۱) با کلیک بر روی این گزینه قفل کوچکی در کنار لایه سوژه شما اضافه می‌شود (شماره ۲)

ایجاد سایه

مرحله چهارم :

حال  از قسمت جعبه‌ابزار با کلیک بر روی Gradient Tool  (شماره ۱ ) این ابزار را انتخاب نمایید و از نوار تنظیمات با کلیک بر روی پالت گرادینت ها ، گرادینت سوم را انتخاب نمایید ( شماره ۲ ) . در این مرحله دقت داشته باشید که حالت ایجاد گرادینت بر روی  Linear Gradient قرارگرفته باشد ( شماره ۳ )

ایجاد سایه

مرحله پنجم :

از پایین تصویر ایجادشده (شماره ۱ ) به سمت بالای آن ( شماره ۲ ) یک خط بکشید و رها کنید ، مانند تصویر زیر

ایجاد سایه

با این عمل یک گرادینت مشکی و سفید جایگزین طرح سوژه ما می‌شود

سایه

مرحله ششم :

در این مرحله به پالت لایه‌ها بازگردید و با کلیک مجدد بر روی  Lock Transparent Pixels  که در مرحله سوم ایجاد کرده بودید قفل لایه را بردارید (شماره ۱). حال بر روی قسمت مشخص‌شده (شماره ۲ ) کلیک کنید و از منو آبشاری بازشده گزینه Multiply را انتخاب نمایید

سایه

مرحله هفتم :

از نوار منو بر روی Filter کلیک کرده (۱) و از منو بازشده بر روی Blur کلیک نموده (۲) و Gaussian Blur را انتخاب کنید (۳)

سایه

در پنجره بازشده مقدار Radius را بر روی ۳ پیکسل قرار دهید و با زدن دکمه OK این پنجره را ببندید .

سایه در فتوشاپ

با انجام این کار شما لبه‌ها را به میزان ۳ پیکسل محو نموده‌اید.

مرحله هشتم :

از نوارابزار ، ابزار انتخاب مستطیلی را  که در تصویر مشخص‌شده است انتخاب نموده و دوسوم بالایی سایه را انتخاب نمایید .

سایه در فتوشاپ

پس از انتخاب بر روی گزینه Refine Edge کلیک کنید

سایه در فتوشاپ

از پنجره بازشده مقدار Feather را ۱۰۰ پیکسل قرار دهید و بر روی دکمه OK کلیک نمایید .

سایه در فتوشاپ

مرحله نهم :

مراحل گفته‌شده در مرحله هفتم را تکرار کنید و این بار در پنجره بازشده مقدار Radius را بر روی ۲۰ پیکسل قرار دهید و با زدن دکمه OK این پنجره را ببندید .

سایه در فتوشاپ

مرحله آخر :

تقریباً کار تمام‌شده است و تنها کافی است با رفتن به پالت لایه‌ها Opacity لایه را بر روی ۸۰ درصد قرار دهید تا فرایند ایجاد سایه برای سوژه‌مان تکمیل شود .

سایه در فتوشاپ

پس از طی کردن ۱۰ مرحله بالا به‌صورت کامل فرایند ایجاد سایه شما تکمیل‌شده است و شما باید به تصویری مانند تصویر زیردست یابید .

سایه در فتوشاپ

اگر میخواهید در فتوشاپ حرفه ای شوید ، مطالعه کنید : نکات مهم فتوشاپ

شما با استفاده از این آموزش در تمامی پروژه هایتان می‌توانید با بهترین کیفیت ایجاد سایه نمایید و رنگ و بویی واقعی به کارهایتان ببخشید . در صورتی که هرگونه سوالی در زمینه ایجاد سایه در فتوشاپ دارید میتوانید آن را از طریق بخش نظرات انتهای همین مطلب مطرح نمایید تا اعضای تحریریه طرحان و یا اعضای سایت پاسخگوی سوالات شما باشند .

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type